Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

6 marts, 2024 IN THE CATEGORY: Jaunumi

 Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam. Lēmums pieņemts, ieviešot franšīzes tīkla korporatīvās sociālās atbildības politiku dzīvnieku labturībā. 

“Mēs apzināmies savu korporatīvo atbildību un priecājamies pievienot savu artavu kopējā virzībā uz cilvēkiem un dzīvniekiem draudzīgāku, ilgtspējīgāku pārtikas sistēmu. Ticam, ka mūsu apņemšanās atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības sniegs pozitīvu ietekmi ilgspējīgākas pārtikas ražošanā un dzīvnieku labturības uzlabošanā,” komentē “SPAR Latvija” mārketinga direktors Oskars Millers.


“Šis lēmums apliecina SPAR vērtības un ir iedvesmojošs piemērs tam, ka arī franšīzes tipa uzņēmumi var ieviest vienotas korporatīvās sociālās atbildības politikas un tādējādi būtiski uzlabot tūkstošiem dzīvnieku dzīves,” norāda dzīvnieku aizstāvības biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere. “Dējējvistu turēšana sprostos, kur tās nevar pat normāli pastaigāt un izplest spārnus, ir nežēlība pret dzīvniekiem. Apsveicami, ka sociāli atbildīgi uzņēmumi šādi virza pozitīvas pārmaiņas dzīvnieku aizsardzībā.”

Latvijā līdzīgas politikas par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības ir pieņēmuši lielākā daļa mazumtirgotāju tīklu kā arī vairāk nekā 50 uzņēmumi citos sektoros – restorāni, viesnīcas un pārtikas produktu ražotāji.

Visā Eiropas Savienībā ir vienots vistu olu marķējums, arī Latvijā. Uz katras olas ir uzdrukāts kods, kura pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi. Jo šis cipars ir mazāks, jo augstākas labturības apstākļos turētas dējējvistas: 0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības, 1 – olas dētas brīvās turēšanas apstākļos, 2 – kūtī dētas olas, 3 – sprostos dētas olas.


“SPAR” ir starptautiska savstarpēji neatkarīgu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumu grupa, kas strādā pēc franšīzes uzņēmējdarbības modeļa. Šobrīd 48 pasaules valstīs darbojas vairāk nekā 13 500 SPAR veikalu, kuri katru dienu apkalpo vairāk kā 14,5 miljonu pircējus. Latvijā veikalu tīkls SPAR darbu sāka 2022. gadā un šobrīd Latvijā ir atvērti 26 SPAR veikali.

“Dzīvnieku brīvība” ir bezpeļņas sabiedriskā labuma organizācija, kas kopš 2012. gada strādā, lai izbeigtu dzīvnieku ciešanas industriālajā lopkopībā un izklaides industrijā. Biedrība rīko dažādas publiskas kampaņas dzīvnieku aizstāvībai, virza likumdošanas iniciatīvas, sadarbojas ar visām iesaistītajām pusēm un nodrošina sabiedrību ar uzticamu informāciju par dzīvnieku aizsardzības jautājumiem.